Chirurdzy - Mini gammakamera dla chirurgów

lekarze specjaliści > Chirurdzy > Chirurdzy - Mini gammakamera dla chirurgów

Specjaliści Radzą

Chirurdzy - Mini gammakamera dla chirurgów

Miniaturowa, ręczna gammakamera, ma pomóc chirurgom w określeniu rozległości usuwanego raka piersi - informuje "New Scientist". Opracowane przez francuskich naukowców urządzenie, nazywane w skrócie POCI, pozwala chirurgowi precyzyjniej określać granice guzów, które zostały oznakowane za pomocą radioaktywnych znaczników, wiążących się z nowotworem. Dzięki temu operacja może być skuteczniejsza i mniej okaleczająca. Głowica gammakamery wychwytuje promieniowanie izotopów, co po komputerowej obróbce pozwala na uwidocznienie ich rozkładu w tkankach na ekranie. Po usunięciu guza można sprawdzić, czy nie pozostało żadne ognisko promieniowania, na przykład nacieczony przez raka węzeł chłonny. Mimo miniaturowych rozmiarów i wagi zaledwie 1,2 kilograma, gammakamera ma wysoką, jak na taki sprzęt, rozdzielczość - 2 milimetry Na razie gammakamerę wypróbowano na 110 pacjentkach - wyniki sa uznawane za "bardzo zachęcające".(PAP)

Zobacz więcej >>

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl